Hakkımda

Fotoğrafım
K.MARAŞ /MERKEZ, BERTİZ KEMALLI KÖYÜ, Turkey
ORGANİK KEMALLI CEVİZİ Kahramanmaraş In Merkez İlçeye Bağlı Kemallı Köyünde Yetişen Ceviz Köye İsmini Veren Kemallıcevizi Organik Olup Yeterince Tanımamakta Cevizin Faydalarını Saymakla Bitmez Ama Yeterince Halkımız Bilgilendirilmiyor. Ve Kendi Üreticisine Destek Olması Gereken Hükümetler Yeteri Kadar Destek Verilmiyor Ceviz Ağaçı Orman Vasvıda Taşımakta Hem Ülke Ekonomisine Hem Ülke Ormanına Katkı Sağlamakta Yeteri Kadar Desteklenmiyor. Kemallı cevizi "Kemallı Aşısı" Özenle yetiştirilen ceviz fidanları ikinci yılın sonunda yöreye özgü bir aşı tekniği ile aşılanır. Aşılanan fidan 3-5 yıl içerisinde ürün vermeye başlar Alınan ürünü diğerlerlerinden farklı kılan nitelik; gerek tat gerekse görüntü olarak Bertiz aşı cevizini özel kılmaktadır İnce kabuklu oluşunun yanı sıra tüketim ömrünün uzun olması ,ürüne tercih önceliği sağlamaktadır.

14 Ekim 2009 Çarşamba

KAHRAMANMARAŞ BERTİZ KEMALLI KÖYÜNDE KAYA MEZARLARI BULUNDU

Kahramanmaraş"ın merkeze bağlı Bertiz Kemallı köyü Pirgediği mevkiinde yol açma ve stabilize malzeme taşınma çalışmaları esnasında 7 bin yıllık olduğu iddia edilen kaya mezarlar ve mezar içinde çeşitli kemikler bulundu. Köy muhtarı Mehmet Ardıç, bölgenin koruma altına alınmasını isteyerek, "Define avcıları sürekli arama yapıyor, kaya mezarın kapağını çaldılar" dedi.Geçtiğimiz pazar günü Kahramanmaraş İl Özel İdaresi"ne bağlı ekiplerin yürüttüğü yol açma çalışmaları esnasında, yol kenarında oyulan bir kayanın içerisinde 3 adet mezara rastlandı. Mezarların bulunmasının ardından bölgeye giden Kemallı Köyü Muhtarı Mehmet Ardıç, Ağabeyli Köyü Muhtarı Mustafa Kalay ve Budaklı Köyü Muhtarı Fahri Köse, durumu hemen Vali Vekili Hüseyin Kurşad Kırbıyık ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı"ya bildirdiler. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bugün bölgeye

gönderilen uzman ekip çalışma başlattı


        İl Kültür ve Turizm Müdürü Küçükdağlı yaptığı açıklamada, bugün bölgeye bir uzman ekip gönderdiklerini ve gerekli incelemeleri başlattıklarını söyledi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"nun bu ayki toplantısını Kahramanmaraş"ta yaptığını kaydeden Küçükdağlı, incelemenin tamamlanmasının ardından hazırlanacak raporun kurula sunulacağını belirtti. Küçükdağlı, "Kahramanmaraş bu konularda oldukça zengin bir kent. 2006 yılından bu yana birçok üniversiteden arkeologlar kentimize gelerek, bu tür tarihi değerleri ortaya çıkartmak için araştırma yapıyor. Bu konudan da haberdar olur olmaz bugün bölgeye bir inceleme ekibi gönderdik. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra mezarların hangi döneme ait olduğu hakkında daha geniş fikir sahibi olacağız. Şu an için net olarak konuşmamız mümkün değil" dedi.
 
Kemallı Köyü Muhtarı Mehmet Ardıç ise, köylerinin birçok tarihi eseri barındırdığını ve gelecekte önemli bir turizm merkezi olmasını umut ettiklerini söyledi. Ümmü Hazretleri Türbesi, çeşitli mağaralar ve son olarak kaya mezarlarının köylerinde çıktığını belirten Ardıç, bir an önce bölgenin koruma altına alınmasını istedi. Ardıç, "Kemallı köyü yolları için asfalt çalışması ve stabilize çalışmaları yapıldığı sırada Pirgediği, Namazlık mevkiinden malzeme alınıyor. Kaya mezarlar işte bu sırada ortaya çıkıyor. Baktığımızda kaya oyulmuş ve kayanın 3 köşesinde üç ayrı mezar var. Bazı bilim adamları 7 bin yıllık olabilir diyorlar.
Kemikler ise ortada, ayrıca mezarın kapak taşını ve bazı araç gereçleri çaldırdık, ama kemikler hala içinde var. Sahip çıkılsın ve burası koruma altına alınsın. Çünkü define avcıları, kaya mezarın bulunduğu bölgenin her yerinde kazı yapmaya başlamışlar. Bu eserleri ülkemize kazandıralım" diye konuştu.7 bin yıllık olduğu sanılan ve içinde insan kemikleri bulunan kaya mezarlar için değerlendirmelerde bulunan arkeolog Levent Kutlu, bu mezarın hangi tarihte ve kim için yapıldığına ilişkin net bir bulguya ulaşılamadığını dile getirdi. Kaya mezarının büyük ihtimalle Antik Çağ"da antik yerleşimin sakinlerinden birine ait olabileceğini belirten Kutlu, "Mezarın bölgeye ve antik yerleşime hakim konumundan yola çıkarak burada yatan kişinin yönetici ya da asil biri olma olasılığı yüksek diye düşünüyorum" dedi.Antik yazar Strabon"un Geografica adlı eserinde de bölgede Marathesion ya da Neapolis kentlerinden biri olduğu belirtiliyor. İlk elde edilen bulgulara göre ise antik yerleşimin M.Ö. 8. yüzyıldan Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.(İHA)


ceviz kemallı_01

ceviz kemallı_01
organik kemalli cevizi

CEVİZİN YARARLARI

Cevizin Yararları
Kan Dolaşımını Düzeltiyor" Ceviz Ağaçlarının Evlere Çok Yakın Dikilmemesi Ve Etrafı Kapalı Ceviz Bahçelerinde Saatlerce Şekerleme Yapmanın Sakıncalı Olduğuna Dikkat Çekilse De, Kökü, Yaprakları, Kabuğu Ve Meyveleriyle Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğu Artık Herkes TarafındaBilinir. Bilimsel Çalışmalar Sonucunda Cevizin Damar Koruyucu, İshal Kesici, Cildi Temizleyici, Siğil Giderici, Hipoglisemik Ve Tümör Engelliyici Özelliklerinin Olduğu Belirlenmiştir. Ceviz Kan Dolaşımını Düzenler, Karaciğer Fonksiyonlarını Düzenler, Serum Kolesterolünün Azalmasını Sağlar Ve Anormal Antikor Oluşumunu Engeller."Cevizin Bir Kalp Dostu Da Olduğunu Anlatan Özdemir, Sert Kabuklu Meyvelerde Yer Alan Çoklu Doymamış Yağ Asitlerinin Kalp-Damar Hastalıklarında Önleyici Rol Oynadığının Bilimsel Çalışmalarla Kanıtlandığını Söyledi. Omeg 3 Ve 6'nı Mucuzeleri Cevizi Diğer Sert Kabuklu Meyveler Arasından Öne Çıkaran Özelliğin İse; Omega 3 Ve Omega 6 Gibi Çoklu Doymamış Yağ Asitlerini Yüksek Oranda İçinde Barındırması Olduğunu Belirten Mehmet Özdemir, Şunları Söyledi: "Damar Dostu Antioksidan Ve Yaşlılık Engelleyici Cevizin İçerdiği E Vitamini Şeker Hastalığının Gelişimini Engeller. Kalp, Damar, Beyin Ve Sinir Fonksiyonlarını Düzenler, Yaraların İyileşmesine Faydalı Olur, Prostat Kanserinden Korur. Yapılan Çalışmalarda, Haftada Toplam 2-3 Avuç Ceviz Yiyenlerin Kalp Krizi Geçirme Riskinin Yemeyenlere Göre Yüzde 50 Daha Az Olduğu Görüldü. Cevizde Bulunan E Vitamini, Lif Ve Doymamış Yağlar Kalbi Korur. Yaprağı Haşlanıp, Suyu İle Saçlar Yıkanırsa Kepeklenmeyi Önler. Yeşil Ceviz Meyvelerinin Kabukları Kaynatılarak İçildiğinde De Erkeklerde Cinsel Gücü Artırmaktadır."

İmam Yakup

İmam Yakup